Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej

w Wałbrzychu
    

www.straz.walbrzych.pl                                                                       zig-zag.prv.pl

Menu główne
Ogłoszenia
Kategorie
Aktualności

 

 29 grudnia 2017

       W dniach 18, 19 i 20 grudnia w sali konferencyjnej KM PSP w Wałbrzychu odbyły się spotkania służbowe, podsumowujące 2017 rok, w których udział wzięli: Komendant Miejski PSP w Wałbrzychu wraz ze swoim Zastępcą, kadra kierownicza oraz cała załoga komendy.
W podsumowaniu mijającego roku szef wałbrzyskich strażaków bryg. mgr inż. Krzysztof Szyszka omówił sytuacje kadrową komendy, w tym najważniejsze zmiany personalne oraz plany związane z zatrudnieniem na 2018 rok. Przedstawił również informację w zakresie zrealizowanych w 2017 przedsięwzięć, w tym remontów oraz poniesionych większych wydatków finansowych związanych z zakupem sprzętu i wyposażenia. Zastępca KM bryg. mgr inż. Paweł Kaliński przedstawił najważniejsze zagadnienia szkoleniowo-operacyjne, a także osiągnięcia i plany związane z działalnością wałbrzyskiej SGPR. Korzystając z okazji Komendant Miejski podziękował wszystkim strażakom i pracownikom cywilnym za wspólnie spędzony rok oraz wręczył uroczyście bryg. Robertowi Bagniukowi decyzję Komendanta Głównego PSP w sprawie przyznania nagrody finansowej.

Kończąc spotkania bryg. mgr inż. Krzysztof Szyszka złożył wszystkim obecnym życzenia z okazji nadchodzących Świąt oraz Nowego Roku

______________________________________________________________________

 29 grudnia 2017

    Awaria wciągu! 20 osób uwięzionych. Taki był scenariusz ćwiczeń które odbyły się w miejscowości Boguszów-Gorce na stoku narciarskim Dzikowiec 21 grudnia 2017 roku. 
Około godziny 14 stanął wyciąg krzesełkowy. Uwięzionych zostało 20 osób, na miejsce udali się strażacy z OSP Boguszów, strażacy z Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej ,,Wałbrzych” oraz Wałbrzysko-Kłodzka Grupa GOPR-u. Ratownicy zostali podzieleni na zespoły. W niższej partii stoku działali strażacy ochotnicy, którzy przy pomocy lin oraz drabiny ewakuowali poszkodowanych, natomiast przy wyższych podporach działali strażacy z Wałbrzycha oraz ratownicy GOPR. Ich zadanie polegało na dostaniu się do osób poszkodowanych na linach
opuszczając się ze słupów kolejki. Przy pomocy zestawów ratowniczych dostano się do osób uwięzionych na zatrzymanych krzesełkach. Poszkodowaniu byli mocowani w specjalnej uprzęży oraz ewakuowani na stok. Ćwiczenia miały na celu wyznaczenie przez służby najlepszego sposobu ewakuacji osób poszkodowanych z niesprawnego wyciągu. Były również przygotowaniem ratowników do rozpoczętego sezonu narciarskiego na stoku.

______________________________________________________________________

 22 grudnia 2017

         Życzenia świąteczno - noworoczne Komendanta Głównego PSP

______________________________________________________________________

 22 grudnia 2017

         Życzenia świąteczno-noworoczne Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

______________________________________________________________________

 22 grudnia 2017

         Życzenia świąteczno-noworoczne Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji

______________________________________________________________________

 22 grudnia 2017

         STRAŻACKIE KALENDARZE

         Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu odwiedzali
w miesiącu grudniu szkoły znajdujące się na terenie miasta i powiatu. Wizyty naszych strażaków powiązane były zarówno z wygłoszeniem pogadanki, jak i wręczeniem strażackich kalendarzy na rok 2018. Kalendarz zaprojektowany na zlecenie Komendy Głównej PSP w Warszawie prezentuje motto: „JA TEŻ BĘDĘ STRAŻAKIEM !” W myśl tego hasła nasi funkcjonariusze wskazywali nauczycielom oraz dzieciom i młodzieży wzory dobrych zachowań, które mogą uchronić nas przed czyhającymi zagrożeniami. Mówiliśmy o zagrożeniach wynikających z zabaw nad wodą i na lodzie, bezpieczeństwie na drogach, prowadzeniu ewakuacji podczas pożaru, katastrofy budowlanej i ataku terrorystycznego. Poruszaliśmy bardzo ważny zwłaszcza w sezonie zimowym temat występowania tlenku węgla potocznie zwanego „CZADEM”. Dzieci oraz młodzież, a także nauczyciele dowiadywali się w jaki sposób dobrze i skutecznie można dokonać zgłoszenia na telefony alarmowe.

       Strażacy Komendy Miejskiej PSP w Wałbrzychu życzą wszystkim zdobywającym wiedzę w szkołach bezpiecznego i spokojnego roku 2018, a nasze kalendarze niech będą przypomnieniem dobrych zasad, których poznanie pomoże każdemu bezpieczniej żyć!

______________________________________________________________________

 15 grudnia 2017

         W dniu 13 grudnia 2017r. w sali wykładowej JRG Nr 2 odbyło się uroczyste spotkanie, podczas którego Komendant Miejski PSP w Wałbrzychu bryg. mgr inż. Krzysztof Szyszka wręczył uroczyście awanse na wyższe stanowiska służbowe.

Na stanowisko Starszy specjalista awansowany został:
kpt. Tomasz Kwiatkowski

Na stanowisko Dowódca sekcji awansowani zostali:
asp. Igor Adamczyk
mł. asp. Tomasz Kowalewski  

Na stanowisko Starszy inspektor awansowany został:
mł. asp. Robert Strojny  

Na stanowisko Dowódca zastępu awansowany został:
mł. asp. Adrian Jabłoński  

Na stanowisko Ratownik specjalista awansowani zostali:
mł. asp. Robert Zaranek
mł. ogn. Sczepan Kocjan  

Na stanowisko Operator sprzętu specjalnego awansowani zostali:
mł. ogn. Piotr Łyskawa
mł. ogn. Paweł Heral  

Na stanowisko Starszy ratownik awansowani zostali:
mł. ogn. Przemysław Gad
mł. ogn. Bartosz Siodła
st. sekc. Tomasz Kępiński  

Na stanowisko Starszy ratownik- kierowca awansowali zostali:
mł. ogn. Radosław Kluba
st. sekc. Adrian Sadowski
st. sekc. Adam Michałkiewicz  

Na stanowisko Ratownik –kierowca awansowani zostali:
st. sekc Łukasz Bodziony
sekc. Kamil Kmieciak  

Na stanowisko Ratownik awansowani zostali:
sekc. Adrian Sdebel
sekc. Piotr Pasieka
sekc. Paweł Siodłak  

Wszystkim awansowanym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w służbie.

______________________________________________________________________

 13 grudnia 2017

         We wtorej 12 grudnia około godziny 11:30 na ul. Kani, w nielegalnych biedaszybach został zasypany 28-letni mężczyzna. Do zdarzenia zadysponowany został zastęp z JRG nr 1 oraz Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo - Ratownicza Wałbrzych z KM PSP Wałbrzych.
Podczas odkopywania mężczyzny strażacy dodatkowo zabezpieczali wyrobisko przed dalszym osuwaniem się ziemi. Po wydostaniu poszkodowanego został on przekazany będącemu na miejscu Zespołowi Ratownictwa Medycznego.
 

______________________________________________________________________

 27 listopada 2017

          W piątek 24 listopada na terenie Parafii p.w. św. Józefa Oblubieńca w Starych Bogaczowicach odbyły się ćwiczenia powiatowe podmiotów Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego z terenu powiatu wałbrzyskiego. Ćwiczenia pod kryptonimem „Kościół 2017” zakładały sprawdzenie powiatowego planu ratowniczego podczas pożaru obiektu sakralnego.

Na potrzeby ćwiczeń założono, że w kościele prowadzone są prace remontowe. Remontowany jest strych kościoła oraz drewniana część wieży z dzwonnicą. Podczas prowadzonych prac, dochodzi do zaprószenia ognia przez pracowników, którzy podjęli nieskuteczną próbę ugaszenia pożaru przy pomocy dostępnego podręcznego sprzętu gaśniczego. Ogień szybko rozprzestrzenił się i objął drewnianą część wieży wraz ze schodami. Jedyną drogą ucieczki dwóch członków ekipy remontowej jest przejście na strych kościoła. Drzwi prowadzące z wieży na strych znajdują się na wysokości około trzech metrów powyżej poziomu stropu, brak schodów oraz drabinki. Jedna z osób uciekając skacze z drzwi wieży na strych w wyniku czego doznaje złamania kończyny dolnej. Drugi pracownik traci przytomność i pozostaje w przejściu. Ze względu na duże zadymienie pracownicy przebywający na strychu nie są w stanie opuścić strefy zagrożonej. O zaistniałej sytuacji powiadamiają straż pożarną.

W ćwiczeniach udział brały zastępy Państwowej Straży Pożarnej – KM PSP w Wałbrzychu oraz ratownicy Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu. Łącznie ćwiczyło 60 strażaków (17 zastępów). Działania wspierali Policjanci oraz Zespół Ratownictwa Medycznego. Oceną ćwiczeń zajmowało się kierownictwo Komendy Miejskiej PSP w Wałbrzychu oraz zaproszeni goście- strażacy z sąsiednich komend, tj. Świdnicy i Kamiennej Góry. W organizację ćwiczeń zaangażowane były również władze samorządowe gminy Stare Bogaczowice.

Przeprowadzone ćwiczenia pokazały trudności, z jakimi należy się liczyć podczas rzeczywistego pożaru w zabytkowym obiekcie sakralnym. Usytuowanie kościoła, okalający cmentarz, trudności w rozstawieniu sprzętu, praca wewnątrz obiektu w ciasnych i krętych ciągach komunikacyjnych oraz konieczność zwrócenia uwagi na powodowanie jak najmniejszych strat związanych z akcją ratowniczą, to te elementy, z którymi można było zapoznać się podczas ćwiczeń.

Serdecznie dziękujemy wszystkim biorącym udział w ćwiczeniach oraz gościom i obserwatorom naszych zmagań. Szczególne podziękowania składamy gospodarzowi obiektu – proboszczowi parafii księdzu dr Jackowi Biernackiemu za umożliwienie przeprowadzenia ćwiczeń na terenie kościoła.
 

______________________________________________________________________

 21 listopada 2017

          W nocy 19 listopada tuż po północy, doszło do groźnie wyglądającego wypadku drogowego w miejscowości Sierpnica. Kierowca w wyników trudnych warunków atmosferycznych stracił panowanie nad pojazdem a następnie wpadł do rowu. Na miejsce zadysponowano 2 zastępy z JRG nr 1 w Wałbrzychu oraz OSP Głuszyca. Po przybyciu na miejsce zastępów straży pożarnej, za pomocą sprzętu hydraulicznego uwolniono kierowcę samochodu, a następnie przekazano poszkodowanego przybyłemu na miejsce zespołowi ratownictwa medycznego. Dokładne przyczyny wypadku bada policja.
 

______________________________________________________________________

 20 listopada 2017

          W dniu 20 listopada 2017r. Komendant Miejski PSP w Wałbrzychu bryg. mgr inz. Krzysztof Szyszka w obecności kadry kierowniczej KM PSP w Wałbrzychu wręczył uroczyście nominacje na wyższe stopnie służbowe w korpusie podoficerskim nadane przez Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego z dniem 11 listopada 2017 roku.
Do stopnia ogniomistrza awansowany został:€
mł. ogn. Adrian Kułakowski,

do stopnia młodszego ogniomistrza awansowali:
st. sekc. Miłosz Marczak,
st. sekc. Adam Bekas,
st. sekc. Radosław Kluba,
st. sekc. Bartosz Siodła,

stopień starszego sekcyjnego otrzymali:
sekc. Tomasz Kaczyński,
sekc. Kamil Kościelecki,
sekc. Leszek Literski,
sekc. Maksymilian Łatka,
sekc. Grzegorz Różański,
sekc. Wojciech Trzepadłek.

Pierwszy stopień podoficerski odbierał:
st. str. Grzegorz Seruga.

Spotkanie to było również okazją do wręczenia dyplomu z okazji jubileuszu 20-lecia służby st. sekc. Tomaszowi Spytkowskiemu.

Wszystkim wyróżnionym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w służbie.
 

______________________________________________________________________

 20 listopada 2017

          dniach 16-17.11.2017r. w JRG Nr 1 i JRG Nr 2 odbyły się uroczyste zmiany służbowe, podczas których Komendant Miejski PSP w Wałbrzychu bryg. mgr inż. Krzysztof Szyszka w obecności swojego zastępcy bryg. mgr inż. Pawła Kalińskiego oraz dowódców jednostek wręczył wyróżnionym strażakom nagrody pieniężne przyznane przez Komendanta Głównego PSP z okazji Narodowego Święta Niepodległości, za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych. Nagrody odbierali: mł. bryg. Dariusz Buczel, asp. Piotr Gnosowski, asp. Stanisław Janowski, asp. Robert Wesolowski, asp. Paweł Koropczuk, asp. Michał Twardzik, asp. Krzysztof Prokop, mł. asp. Robert Strojny, mł. ogn. Jacek Brzuchacz, st. sekc. Patryk Wolak, st. sekc. Jerzy Biliński, st. sekc. Leszek Literski. Szef wałbrzyskich strażaków podziękował podwładnym za dotychczasowe dokonania i życzył dalszego aktywnego działania na rzecz strażackiej służby.
 

______________________________________________________________________

 15 listopada 2017

Powołanie na zastępcę Komendanta Miejskiego bryg. Pawła Kalińskiego

       10 listopada 2017r. w Sali Kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyły się wojewódzkie obchody dolnośląskiej PSP z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Na uroczystość przybyli m.in. członkinie rządu: Elżbieta Witek i Anna Zalewska, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak oraz Dolnośląski Komendant Wojewódzki st. bryg. Adam Konieczny.

Była to doskonała okazji do wręczenia medali i wyróżnień, awansów na wyższe stopnie służbowe, a także powołanie nowych komendantów oraz zastępców.
Z dniem 11 listopada 2017r. oficjalnie zastępcą Komendanta Miejskiego w Wałbrzychu został bryg. Paweł Kaliński.
 

______________________________________________________________________

 14 listopada 2017

     W niedziele 12 listopada w budynku dworca Wałbrzych Miasto odbył się festyn Kolei Dolnośląskich. Wałbrzyscy strażacy ze Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo - Ratowniczej "Wałbrzych" zademonstrowali pokaz z ratownictwa medycznego oraz przeprowadzili warsztaty szkoleniowe z udzielania pierwszej pomocy dla dzieci i ich rodziców.

______________________________________________________________________

 13 listopada 2017

     W dniu 24 października 2017r w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu odbyły się warsztaty dla Specjalistycznych Grup ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego województwa dolnośląskiego z zakresu taktyki działań związanych z materiałami promieniotwórczymi.
Podczas warsztatów omówione zostały następujące tematy i zagadnienia:
- Podstawowe definicje z zakresu promieniowania oraz oddziaływanie promieniowania na organizm ludzki,
- Analiza zagrożeń radiacyjnych na terenie Polski, oraz wytyczne Komendanta Głównego PSP w sprawie materiałów promieniotwórczych,
- Parametry przyrządów będących na wyposażeniu PSP, oraz metody prowadzenia pomiarów a także błędy związane z wykonywaniem pomiarów.
Po części teoretycznej odbyły się ćwiczenia terenowe w byłej kopalni uranu. Na warsztaty jako prelegentów zaproszono przedstawiciela Wojska Polskiego, przedstawiciela producenta sprzętu do pomiarów promieniowania Polon Alfa z Bydgoszczy, oraz przedstawiciela Ośrodka Szkolenia Komendy Wojewódzkiej we Wrocławiu. W warsztatach uczestniczyli również przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu.
  

______________________________________________________________________

 10 listopada 2017

Kampania Społeczna MSWiA promująca szacunek dla FLAGI RP i HYMNU RP

Przypadające 11 listopada Święto Niepodległości to dobry moment, by przypomnieć wszystkim o zasadach  prezentowania barw narodowych i poprawnego wykonywania Hymnu RP – powiedział Mariusz Błaszczak minister spraw wewnętrznych i administracji.

MSWiA opracowało mini przewodnik  zawierający najważniejsze zasady dotyczące eksponowania polskiej flagi i bezbłędnego wykonywania Mazurka Dąbrowskiego.

Publikacja wskazuje różnice między flagą a barwami narodowymi. Przypomina, że na fladze RP nie wolno umieszczać napisów i rysunków. Jest to dopuszczalne na barwach narodowych i o tym powinien wiedzieć każdy polski kibic. W miniprzewodniku są także opisane błędy popełniane najczęściej podczas śpiewania Hymnu RP. Dowiadujemy się m. in. dlaczego powinniśmy śpiewać Jeszcze Polska nie zginęła kiedy my żyjemy, a nie póki my żyjemy, jak ojciec mówi do Basi  i co zrobimy… przez morze. Jest pełen tekst Mazurka Dąbrowskiego i nuty.

Biało-czerwone barwy i Mazurek Dąbrowskiego pomogły przetrwać czasy rozbiorów. Oznaczają dla nas dumę i wolność. Jesteśmy do nich mocno przywiązani. Flaga i hymn są z nami we wszystkich ważnych chwilach. Szanujmy je. – dodał minister Mariusz Błaszczak.

Miniprzewodnik jest streszczeniem dwóch poradników wydanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pt. „Biało-Czerwona” i „Hymn Polski”. Miniprzewodnik  i  poradniki w pełnej wersji są dostępne dla każdego do czytania i samodzielnego wydrukowania na www.mswia.gov.pl Cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród organizatorów imprez, samorządowców, chórzystów, uczniów i nauczycieli. Ze strony MSWiA pobrano je już blisko 100 tysięcy razy.

Link do poradnika „Biało-Czerwona” – http://www.mswia.gov.pl/download/1/30122/wyd2dodruku.pdf

Link do poradnika „Hymn Polski” – https://www.mswia.gov.pl/download/1/31097/broszuraHymnnowy.pdf

Link do spotu pt. „Biało-Czerwona, czyli jak czcić barwy narodowe” – https://youtu.be/LfDv3yi5IrM

Ikonka z linkiem do mini przewodnika do czytania – poniżej.

    

Z poważaniem
Wydział Prasowy
Stefana Batorego 5, 02-591 Warszawa
tel. +48 22 601 44 27 |  fax +48 22 601 45 24
mswia.gov.pl |  rzecznik@mswia.gov.pl
  

______________________________________________________________________

 9 listopada 2017

         W dniu 8.11.2017r. poprzez SK KW zadysponowana została Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo -  Ratownicza Wałbrzych z KM PSP Wałbrzych, do działań prowadzonych przez KP  PSP w Jaworze, w miejscowości Pomocnem. Podczas pożaru plebani doszło do przepalenia belek stropowych co zdestabilizowało elementy konstrukcyjne budynku. Ratownicy SGPR  Wałbrzych wykonali drewniane podpory wspierające belki stropowe, zapobiegając możliwości wystąpienia katastrofie budowlanej      

______________________________________________________________________

 19 października 2017

     
     

______________________________________________________________________

 5 września 2017

      W dniu 05 sierpnia 2017r. Komendant Miejski PSP w Wałbrzychu bryg. mgr inż. Krzysztof Szyszka powitał w szeregach wałbrzyskich strażaków czterech tegorocznych absolwentów szkół aspirantów PSP tj. mł. asp. Jakuba Czarneckiego, mł. asp. Józefa Bednarza, mł. asp. Huberta Pustułkę oraz mł. asp. Pawła Gierczyka. Nowi funkcjonariusze uzupełnili kadrę Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 1 oraz Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 2.

Spotkanie to było również okazją do wręczenia życzeń z okazji jubileuszu 20-lecia pracy zawodowej oraz awansu na wyższe stanowisko służbowe. Jubileusz odbierał bryg. mgr inż. Paweł Kaliński -€ pełniący obecnie obowiązki Zastępcy Komendanta Miejskiego, natomiast awans w stanowisku (pierwsze mianowanie w służbie stałej) otrzymał st. str. Grzegorz Seruga.

Wyróżnionym gratulujemy, a nowoprzyjętym funkcjonariuszom życzymy owocnej, pełnej sukcesów służby w Komendzie Miejskiej PSP w Wałbrzychu.
     

______________________________________________________________________

 5 września 2017

       W dniu 19 czerwca 2017r. w siedzibie Komendy Głównej PSP odbyły się centralne eliminacje XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży pod hasłem „25 lat PSP - Profesjonalni, Sprawni, Pomocni”, którego organizatorem był Komendant Główny PSP.
Uczestnicy konkursu to uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół specjalnych, wychowankowie świetlic terapeutycznych oraz ośrodków terapii zajęciowej. Prace, które dotarły do Komendy Głównej PSP przeszły wszystkie szczeble eliminacji - gminne, powiatowe oraz wojewódzkie.

Z 296 prac nadesłanych na konkurs z 15 województw, Komisja na szczeblu centralnym wyłoniła 16 laureatów. W każdej z czterech grup wiekowych po trzy najlepsze pod względem artystycznym oraz najbardziej odpowiadające tematowi prace plastyczne, wyróżniła również cztery osoby.

Wśród laureatów znalazła się uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 28 w Wałbrzychu Marianna Zarzycka, która zajęła I miejsce w kategorii uczniów klas I-III. Wręczenie nagrody odbyło się dnia 4 września 2017r. podczas uroczystej inauguracji roku szkolnego 2017/2018 w II LO w Wałbrzychu, w obecności zaproszonych gości, tj.  wałbrzyskich parlamentarzystów, przedstawicieli władz wojewódzkich i miejskich, przedstawicieli miejskich spółek, instytucji kulturalno - oświatowych, straży pożarnej, straży miejskiej, policji, szkół, uczelni, placówek wychowawczych, harcerstwa i oczywiście młodzieży szkolnej.

     

______________________________________________________________________

24 lipca 2017

           W dniu 19 lipca 2017r. już po raz kolejny w tym roku w sali wykładowej JRG Nr 2 odbyło się uroczyste spotkanie, podczas którego szef wałbrzyskich strażaków bryg. mgr inż. Krzysztof Szyszka wręczał mianowania na wyższe stanowiska służbowe w korpusie podoficerskim. Z dniem 01 lipca 2017r. awans otrzymali: st. sekc. Tomasz Pryczek, st. sekc. Jerzy Biliński, sekc. Leszek Literski, st. sekc. Dominik Adamczyk, st. sekc. Łukasz Buczek, sekc. Łukasz Cichowski, sekc. Maciej Piekarz, sekc. Łukasz todorowski, sekc. Emil Stroisz, sekc. Marcin Gostomski, sekc. Michał Mil.  Spotkanie to było również okazją do złożenia gratulacji trzem świeżo upieczonym aspirantom, którzy w czerwcu br. ukończyli kwalifikacyjny kurs zawodowy i uzyskali tytuł technika pożarnictwa. Są to: mł. asp. Paweł Ilczyna, mł. asp. Robert Zaranek, mł. asp. Robert Kurowski.

Wszystkim wyróżnionym gratulujemy i życzymy dalszych awansów oraz sukcesów w służbie
     

______________________________________________________________________

19 lipca 2017

            Dnia 10lipca 2017 roku na terenie powiatu wałbrzyskiego w Leśnictwie Unisław Śląski przeprowadzone zostały ćwiczenia pk. „Zaskoczenie 2017”. W ćwiczeniach udział brały zastępy KSRG z terenu powiatu wałbrzyskiego i kamiennogórskiego. Obserwatorami byli przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu oraz Komendant Miejski PSP w Wałbrzychu i jego zastępca. Czynny udział w ćwiczeniach brali również przedstawiciele Nadleśnictwa Wałbrzych.

Na potrzeby ćwiczeń założono rozwinięty pożar kompleksu leśnego w trudnym górzystym terenie. Podczas ćwiczeń sprawdzono mobilność zastępów Ochotniczych Straży Pożarnych, które wchodzą w skład Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego Kompanii Gaśniczej „Kamienna”. Ćwiczono korzystanie z wyznaczonych punktów czerpania wody, przetłaczanie wody na duże odległości oraz koordynację i dowodzenie w tego typu zdarzeniach.

W ćwiczeniach udział brały zastępy JRG 1, JRG 2 Wałbrzych, JRG Kamienna Góra,  OSP z terenu powiatu wałbrzyskiego - Głuszyca, Boguszów, Jaczków i OSP z terenu  powiatu kamiennogórskiego- Krzeszów, Chełmsko Śląskie i Marciszów.
     

______________________________________________________________________

17 lipca 2017

W dniu 3 lipca 2017r. Komendant Wojewódzki st. bryg. Adam Konieczny powierzył pełnienia obowiązków Z-cy Komendanta Miejskiego PSP w Wałbrzychu bryg. Pawłowi Kalińskiemu z dniem 1.07.2017r. Uroczystość nominacji miała miejsce w Komendzie Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu.
           Bryg. Paweł Kaliński jest funkcjonariuszem Komendy Miejskiej PSP w Wałbrzychu od 2002r W  2001r. ukończył Szkołę Główną Służby Pożarniczej uzyskując tytuł inżyniera pożarnictwa, w 2003r. Wyższą Szkoła Ubezpieczeń i Bankowości w Warszawie uzyskując tytuł magistra. a w 2016 r. w Szkole Głównej Służby Pożarniczej studia podyplomowe „Zapobieganie pożarom i awariom”. W KM PSP Wałbrzych przechodził przez kolejne szczebla kariery zawodowej tj. mł. specjalista, specjalista oraz  Dowódca zmiany w JRG 1 KM PSP w Wałbrzychu; p.o z-cy Naczelnika Wydz. Oper. - Szkoleniowego KM PSP w Wałbrzychu i Naczelnik Wydziału Operacyjno - Szkoleniowego KM PSP w Wałbrzychu. Wykonuje również czynności oficera prasowego Komendy. Pełni funkcję Dowódcy Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej „Wałbrzych” oraz funkcyjnego modułu GFFV. Ponadto wchodzi w skład zespołu Komendanta Głównego PSP ds. działań poszukiwawczo - ratowniczych. Jest również aktywnym członkiem OSP Czarny Bór.  
        
Z okazji powierzenia obowiązków zastępcy komendanta w KM PSP odbyła się uroczysta narada służbowa, na której Komendant Miejski przestawił postać Z-cy Komendanta Miejskiego, zaś bryg. Paweł Kaliński podziękował funkcjonariuszom i pracownikom KM za dotychczasową współpracę  i przedstawił swoje plany na przyszłość.

     

______________________________________________________________________

14 czerwca 2017

       W dniu 12 czerwca 2017 r. w Sali wykładowej Jednostki ratowniczo-Gaśniczej Nr 2 odbyło się spotkanie służbowe, podczas którego Komendant Miejski PSP w Wałbrzychu wręczał uroczyście nominacje na wyższe stanowisko służbowe oraz podziękowania i dyplomy uznania za sprawnie przeprowadzone działania ratowniczo-gaśnicze, udział w zawodach w sporcie pożarniczym i krzewienie wśród młodzieży szkolnej wiedzy z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

Z dniem 01.06.2017r. awans na stanowisko Dowódcy Zmiany JRG Nr 2 otrzymał st. kpt. Konrad Pełczyński. Dyplomy uznania za wzorową postawę i duże zaangażowanie podczas akcji gaszenia pożaru przy ul. K. K. Baczyńskiego w Wałbrzychu  w dniu 28 marca 2017r. odbierali: mł. ogn. Krzysztof Kaczanowski, st. sekc. Adrian Sadowski, st. sekc. Adam Michałkiewicz, sekc. Paweł Siodłak, sekc. Marcin Gostomski, st. str. Piotr Wiktorowski.
Z kolei podziękowania za czynny udział w dniach otwartych organizowanych przez Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju oraz kreowanie pozytywnego wizerunku Państwowej Straży Pożarnej otrzymali: sekc. Dariusz Bryk i  sekc. Mateusz Ozimek.

W uznaniu za godne reprezentowanie Komendy Miejskiej PSP w Wałbrzychu w XIV Mistrzostwach Województwa Dolnośląskiego w Sporcie Pożarniczym i zajęcie III miejsca w klasyfikacji zespołowej w sztafecie pożarniczej Szef wałbrzyskich strażaków przyznał nagrody finansowe: asp. Sylwestrowi Porębie, asp. Michałowi Twardzik, mł. asp. Adrianowi Jabłońskiemu, mł. asp. Krzysztofowi Pernal, st. sekc. Grzegorzowi Jagodzińskiemu, st. sekc. Mariuszowi Pierzynce, sekc. Marcinowi Gostomskiemu, sekc. Michałowi Mil, sekc. Mateuszowi Ozimkowi.

Spotkanie to było również okazją do uroczystego powitania w szeregach tutejszej komendy  asp. sztab. Pawła Bielickiego, który z dniem 01.05.2017r. rozpoczął służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Nr 1.

Wszystkim wyróżnionym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w służbie.

______________________________________________________________________

5 czerwca 2017

W dniu 01.06.2017 roku we Wrocławiu odbyły się XIV Mistrzostwa Województwa Dolnośląskiego w Sporcie Pożarniczym. Nasza Wałbrzyska drużyna w sztafecie 4x100 z przeszkodami zajęła 3 miejsce z czasem 71,31 co jest  historycznym wynikiem. W ćwiczeniu bojowym uzyskała czas 35,97 co dało jej 9 wynik. W klasyfikacji końcowej zajęła bardzo dobre 5 miejsce tracąc do podium zaledwie jeden punkt. Reasumując sport pożarniczy w  wykonaniu Wałbrzyskich strażaków robi
z roku na rok stałe postępy i w chwili obecnej zalicza się pomału do faworytów.

Przypominamy Historię startów od reaktywacji :

2014 r.  Wałbrzych  19 miejsce
2015 r.  Lubin   14 miejsce
2016 r. Wrocław 8 miejsce
2017 r. Wrocław 5 miejsce  

Naszą Komedę reprezentowali:
asp.  Sylwester Poręba
asp. Michał Twardzik
mł. asp.  Adrian Jabłoński
mł. asp. Krzysztof Pernal
sekc. Mateusz Ozimek
sekc. Grzegorz  Jagodziński
st. sekc. Mariusz Pierzynka
sekc. Michał Mil
sekc. Marcin Gostomski
str. Tomasz Sopala

 

______________________________________________________________________

27 maj 2017

W piątek 19 maja 2017 roku w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju odbyła się uroczysta Gala z okazji Dnia Strażaka. W gali brał udział między innymi z-ca Dolnośląskiego Komendant Wojewódzki st. bryg. mgr inż. Marek Kamiński, Członek Prezydium Zarządu Głównego Związku OSP RP a jednocześnie Prezes Związku OSP powiatu wałbrzyskiego dh Ireneusz Niedźwiedzki, Prezydent Miasta Wałbrzych dr Roman Szełemej, Wicewojewoda Dolnośląski Kamil Zieliński, Burmistrzowie i Wójtowie powiatu wałbrzyskiego oraz wielu innych znamienitych gości. Była to doskonała okazji do wręczenia medali i wyróżnień, a także awansów na wyższe stopnie służbowe. 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odznaczył bryg. Krzysztofa Szyszkę Brązowym Krzyżem Zasługi.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odznaczył:
Medalem Brązowym „Za Długoletnią Służbę”
bryg. Pawła Kalińskiego,  

Minister Spraw Wewnętrznych nadał:
Srebrną Odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” Panom:

kpt. w st. spocz. Lechowi Palewskiemu
st. kpt. Przemysławowi Szpanierowi,
asp. Rafałowi Babiarzowi,
asp. Krzysztofowi Prokopowi  

Brązową Odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” otrzymują:
bryg. Piotr Miłosz
bryg. Andrzej Tęcza
bryg. Robert Bagniuk,
st. kpt. Michał Kozioł,
asp. Dariusz Kolesiński,
asp. Marcin Sieradzki,
ogn. Robert Zaranek,
mł. ogn. Krzysztof Siarkiewicz,
mł. ogn. Paweł Heral,
mł. ogn. Piotr Gniłka,
mł. ogn. Jacek Babula,
st. sekc. Damian Babiarz
st. ogn. w st. spocz. Adam Styrbicki

Uchwałą Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej

Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej uhonorowany został Pan:
dh Jan Klimczak

Medalem honorowym im. Bolesława Chomicza odznaczony został Pan:
st. bryg. w st. spocz. Grzegorz Kułak

Uchwałą Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej:

Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” uhonorowani zostali:
bryg. Krzysztof Szyszka
st. sekc. Tomasz Pryczek

Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” odznaczeni zostali:
dh Bogusław Jaroszewski

Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” wyróżnieni zostali:
kpt. Tomasz Kwiatkowski
st. kpt. Przemysław Szpanier,
mł. asp. Anita Minkiewicz-Kończak
mł. ogn. Krzysztof Jankowski
dh Tomasz Szczepański

W uznaniu za działalność i wsparcie na rzecz Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa Rzeczypospolitej Polskiej, odznaką „Za Zasługi dla Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa Rzeczypospolitej Polskiej” odznaczeni zostali:
asp. sztab. w st. spocz. Sławomir Chruściewicz
st. ogn. w st. spocz. Marcin Zajączkowski


Miło mi Państwa poinformować, iż Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak awansował:
- do stopnia brygadiera
mł. bryg. Pawła Kalińskiego
mł. bryg. Piotra Miłosza,
mł. bryg. Andrzeja Tęczę

Uroczyste wręczenie nominacji oficerskich odbyło się w dniu 04 maja 2017r. w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie (mł. bryg. Paweł Kaliński) oraz podczas akademii w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu w dniu 13. Maja 2017r.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak awansował:
- do stopnia starszego kapitana

kpt. Michała Kozioła

- do stopnia kapitana
mł. kpt. Tomasza Kwiatkowskiego

Rozkazem personalnym numer 7/2017 z dnia 24 kwietnia 2017 Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej awansował:
- do stopnia aspiranta:
mł. asp. Patryka Gajowego,
mł. asp. Dariusza Kolesińskiego,

Uroczyste wręczenie nominacji aspiranckich odbyło się w dniu 04 maja 2017r. w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie

Stopień aspiranta sztabowego otrzymał:
st. asp. Łukasza Zajączkowskiego,

Stopień aspiranta otrzymali:
mł. asp. Marcina Sieradzkiego,
mł. asp. Pawła Koropczuka,
mł. asp. Adama Porębę,
mł. asp. Daniela Malinowskiego,
mł. asp. Krzysztofa Prokopa,
mł. asp. Rafała Babiarza,

Stopień młodszego ogniomistrza otrzymali:
st. sekc. Paweł Markiewicz
st. sekc. Paweł Krawczyk
st. sekc. Kamil Kroczyński
st. sekc. Przemysław Gad  

Stopień starszego sekcyjnego otrzymali:
sekc. Dominik Adamczyk
sekc. Łukasz Bodziony
sekc. Przemysław Jadczak

Uroczyste wręczenie nominacji nastąpiło w dniu 13 maja podczas akademii w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu.

Stopień ogniomistrza otrzymali:
mł. ogn. Marek Ślęk
mł. ogn. Przemysław Staśkiewicz  

Stopień młodszego ogniomistrza otrzymali:
st. sekc. Marek Binkowski
st. sekc. Dawid Chuchra
st. sekc. Krzysztof Jankowski
st. sekc. Krzysztof Kaczanowski
st. sekc. Szczepan Kocjan
st. sekc. Piotr Łyskawa,
st. sekc. Krzysztof Siarkiewicz
st. sekc. Paweł Zimnowodzki  

Stopień starszego sekcyjnego otrzymali:
sekc. Małgorzata Dworak-Chycińska
sekc. Damian Babiarz
sekc. Łukasz Buczek
sekc. Grzegorz Jagodziński
sekc. Marcin Korus
sekc. Kamil Leszczyński
sekc. Adam Michałkiewicz
sekc. Mariusz Pierzynka,
sekc. Marcin Tobiasz
sekc. Patryk Wolak.  

Stopień sekcyjnego otrzymali:
st. str. Michał Michalski
st. str. Piotr Pasieka  

Stopień starszego strażaka otrzymali:
str. Marcin Mirek,
str. Piotr Wiktorowski.

 

______________________________________________________________________

12 maj 2017

W dniu 1 maja na ,,Starej Kopalni" w Wałbrzychu odbyła się impreza pt. ,,Moc maszyn" -samochodowa majówka. Wydarzenie było uatrakcyjnione pokazami zorganizowanymi m.in. przez Państwową Straż Pożarną w Wałbrzychu. Zaprezentowaliśmy nasze wozy bojowe oraz techniki i sprzęt wykorzystywany przez Specjalistyczną Grupę Poszukiwawczo - Ratowniczą ,,Wałbrzych" z JRG nr 1. Całość została uwieńczona pokazem ratownictwa technicznego.  
 

______________________________________________________________________

5 maj 2017

Życzenia z okazji Dnia Strażaka od Pani Agnieszki Kołacz-Leszczyńskiej Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej oraz Senatora Wiesława Kilian.

 

 

______________________________________________________________________

4 maj 2017

Życzenia z okazji Dnia Strażaka od Pani Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej

 

 

______________________________________________________________________

4 maj 2017

 4 maja - Międzynarodowy Dzień Strażaka - życzenia Mariusz Błaszczaka

Wszystkim Wam, strażakom życzę bezpiecznej służby i z szacunkiem dziękuję za każdy dzień – zwrócił się minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak do strażaków z okazji przypadającego 4 maja Międzynarodowego Dnia Strażaka. 

Uroczyste obchody w dniu św. Floriana, patrona wszystkich strażaków mają długą historię. Święty stał się ich orędownikiem po pożarze na krakowskim Kleparzu w 1528 roku, gdzie znajdowały się jego relikwie. Ogień zajął wtedy okoliczne budynki, ocalając w znacznej mierze kościół św. Floriana. Od tego czasu męczennik jest patronem walki z pożarami.

W dniu wstąpienia do służby strażacy ślubują między innymi ofiarność i męstwo w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego, i wszelkiego mienia - nawet z narażeniem własnego życia. Nie dziwi więc fakt , że ta grupa zawodowa cieszy się niezmiennie wysokim i stabilnym  zaufaniem społecznym wśród Polaków. 

W Państwowej Straży Pożarnej pełni służbę 29 851 strażaków.

W 2016 roku jednostki PSP interweniowały łącznie 446 760 razy. Gasiły 126 204 pożary i uczestniczyły w 288 390 interwencjach związanych z miejscowymi zagrożeniami takimi jak wypadki drogowe, wichury, opady deszczu, itp.

Strażaków zawodowych wspierają strażacy ochotnicy. Oni również świętują 4 maja.

 


 

 

______________________________________________________________________

4 maj 2017

 


 

 

______________________________________________________________________

4 maj 2017

 List oraz życzenia Sekretarza Stanu MSWiA Jarosława Zielińskiego


______________________________________________________________________

18 kwiecień 2017

      W dniu 8.04.2017r. miała miejsce katastrofa budowlana dwupiętrowej kamienicy w miejscowości Świebodzice. Na miejsce zdarzenia została zadysponowana Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza „Wałbrzych” z JRG1 w Wałbrzychu. W działaniach ratowniczych udział brało 24 ratowników wałbrzyskiej grupy, pod dowództwem mł. bryg. Pawła Kalińskiego, którzy nieprzerwanie przez okres 24 godzin prowadzili działania ratownicze na gruzowisku zawalonej kamienicy. W trakcie prowadzonych działań ratownicy z narażeniem własnego życia i zdrowia prowadzili pracę związane ze stabilizacją oraz odgruzowaniem zawalonego budynku. Podczas działań ratownicy zlokalizowali, a następnie wydobyli 10 osób z czego 6 poniosło śmierć wskutek obrażeń. Podczas akcji na miejscu pracowało 200 ratowników, na miejscu tragedii przyjechali Premier Rządu RP Beata Szydło, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak, Komendant Główny PSP nadbryg. Leszek Suski, Komendant Wojewódzki PSP we Wrocławiu st. bryg. Adam Konieczny.

______________________________________________________________________

4 kwiecień 2017

     Po dwóch miesiącach pełnienia obowiązków, na mocy decyzji nr WK.1111.7.2.2017 dolnośląskiego komendanta wojewódzkiego st. bryg. Adma Koniecznego z dnia 31 marca 2017r., na stanowisko Komendanta Miejskiego PSP w Wałbrzychu powołany został bryg. Krzysztof Szyszka.  Uroczystość odbyła się w Komendzie Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu. Wręczając nowemu komendantowi akt powołania, Komendant Wojewódzki st.bryg. A.Konieczny podkreślił dotychczasowe dokonania w służbie brygadiera K. Szyszki. Jak wskazał, uczestnicząc w wielu działaniach ratowniczych, brygadier
K. Szyszka zdobywał  bogate doświadczenie ratownicze  i dowódcze. Wykazał się wielokrotnie profesjonalizmem i skutecznością, a dzięki zawodowej aktywności, z powodzeniem realizował stawiane przed nim niełatwe zadania. Posiada też bardzo ważną na stanowisku komendanta miejskiego umiejętność nawiązywania dobrych relacji z przedstawicielami władz i instytucji.

     Bryg. Krzysztof Szyszka jest absolwentem Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu, a następnie warszawskiej SGSP, którą ukończył w 1998r. Niezbędne kwalifikacje zdobywał także na Wydziale Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej uzyskując tytuł mgr inż. w zakresie Zarządzania Przedsiębiorstwem  oraz na  studiach podyplomowych w SGSP  w zakresie zapobiegania pożarom
 i awariom. Swoją drogę zawodową związał z Wałbrzychem, gdzie m.in. pełnił obowiązki dowódcy zastępu, dowódcy sekcji w JRG 1, starszego inspektora i oficera w Wydziale Operacyjno-Szkoleniowym KW PSP w Wałbrzychu. W 1999r. objął stanowisko zastępcy dowódcy,  a następnie dowódcy wałbrzyskiej JRG 1. Od 2009r. powołany został na stanowisko Zastępcy Komendanta Miejskiego.

       Z okazji powołania nowego komendanta w KM PSP odbyła się uroczysta narada służbowa, na której Komendant Miejski podziękował funkcjonariuszom i pracownikom KM za dotychczasową współpracę, podsumował rok 2016 oraz przedstawił swoje plany na najbliższą przyszłość.

______________________________________________________________________

28 marzec 2017

      Pan Mariusz Błaszczak - Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji objął patronatem akcję "spoKREWnieni służbą". Akcja ta ma na celu oddawanie honorowo krwi przez podległych mu pracowników mundurowych w miesiącu marcu 2017r.

Wałbrzyszcy strażacy również przystąpili do tej akcji, dnia 21.03.2017r. w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu przy ul. Czerwonego Krzyża. Ponad dwudziestu strażaków z KM PSP w Wałbrzychu oddało łącznie 9,9 litra krwi pełnej.

 

Strażacy bardzo często są świadkami wielu zdarzeń drogowych - kolizja, wypadki, dlatego oddając krew doskonale zdają sobie sprawę jak cenny jest to dar.
Koordynatorem akcji był asp. Stanisław Janowski z JRG nr 1 w Wałbrzychu.

 

______________________________________________________________________

28 marzec 2017

      W dniu 23.03.2017r. Eko-patrol wałbrzyskiej straży miejskiej natknął się przy ul. Zagórzańskiej na otwartą studzienkę kanalizacyjną, do której wpadł borsuk. Na miejsce został zadysponowany zastęp straży pożarnej z JRG nr 1 w Wałbrzychu, który wyciągnął borsuka ze studzienki.

 

______________________________________________________________________

22 marzec 2017

      Dnia 14.03.2017 funkcjonariusze  JRG nr 1  kolejny raz czynnie wspierali organizację XIII Konkursu "Uczę się bezpiecznie żyć" organizowanego przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego i Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Nysa - pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Pani Agaty Kornhauser-Dudy. Strażacy pełnili rolę sędziów na poszczególnych stacjach, na których drużyny składające się z dzieci klas podstawowych oraz gimnazjalnych musiały wykazać się swoją wiedzą z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Po zakończonych zmaganiach na poszczególnych stacjach mł. asp. Daniel Malinowski przybliżył zgromadzonym dzieciom zagrożenia związane z obecnością nadmiernej ilości tlenku węgla oraz jak się przed nim chronić. Zwycięskim drużynom nagrody i dyplomy wręczał m.in. Komendant Miejski PSP w Wałbrzychu bryg. Krzysztof Szyszka.

 

______________________________________________________________________

21 marzec 2017

      List Sekretarza Stanu w MSWiA Pana Jarosława Zielińskiego

Szanowni Państwo,

w ostatnim czasie w przestrzeni publicznej pojawiały się wypowiedzi sugerujące, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji odbiera pieniądze Ochotniczym Strażom Pożarnym, nie kupuje nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych czy też odmawia strażakom ochotnikom prawa do noszenia munduru. Tymczasem jest wręcz przeciwnie. Zarówno w 2016 roku, jak i w 2017 roku zwiększyliśmy kwoty dotacji dla Ochotniczych Straży Pożarnych. W tym roku na dotacje dla OSP przeznaczymy 124 mln zł. Zapewniam wszystkich strażaków ochotników, że podobnie jak w ubiegłym roku środki te zostaną wydane na realne potrzeby OSP.
W załączeniu pozwalam sobie przesłać treść mojego wystąpienia w tej sprawie prosząc jednocześnie o lekturę i zainteresowanie nim innych osób.


Z wyrazami szacunku

Jarosław Zieliński
Poseł Rzeczypospolitej Polskiej
Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji

 

______________________________________________________________________

9 marzec 2017

      3 marca 2017r. w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu odbyła się narada roczna, podsumowująca działalność KM PSP w Wałbrzychu w 2016r.
W odprawie udział wzięli zaproszeni goście, w tym: z-ca Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego st. bryg. mgr inż. Marek Kamiński, posłanki Izabela Katarzyna Mrzygłocka i Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Prezydent Miasta Wałbrzych dr Roman Szełemej, Starosta Powiatu Wałbrzyskiego Jacek Cichura, przedstawiciele władz miast i gmin powiatu wałbrzyskiego, a także kadra kierownicza komendy.

Odprawę poprowadził p.o. Komendant Miejski PSP w Wałbrzychu bryg. Krzysztof Szyszka, który podsumował stan bezpieczeństwa oraz funkcjonowanie systemu ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu wałbrzyskiego w 2016r. W roku 2016 jednostki straży pożarnych z naszego powiatu zaangażowane były w likwidację 2293 zdarzeń, które z podziałem na ich rodzaj wyglądają następująco:
- Pożary - 1051
- Miejscowe zagrożenia - 1081
- Alarmy fałszywe - 161

Ponadto p.o. Komendant Miejski bryg. Krzysztof Szyszka podsumował zabezpieczenie operacyjne zarówno samego Miasta Wałbrzych jak i powiatu wałbrzyskiego, strukturę zatrudnienia, wyposażenie komendy oraz jednostek PSP, zrealizowane w 2016 roku szkolenia na obiektach, w tym szkolenia OSP, działalność służby kontrolno-rozpoznawczej, a także omówił priorytetowe zadania i kierunki działania KM PSP w Wałbrzychu na 2017 rok.

 

______________________________________________________________________

27 luty 2017

      W dniu 23 lutego 2017r. w sali wykładowej Jednostki Ratowniczej Nr 2 KM PSP w Wałbrzychu  odbyło się spotkanie, podczas którego p. o. Komendant Miejski PSP w Wałbrzychu  bryg. mgr inż. Krzysztof Szyszka w obecności kadry kierowniczej wręczył uroczyście nominacje na wyższe stopnie służbowe, awanse w stanowisku oraz życzenia z okazji jubileusze pracy zawodowej.

Zaległe awanse w stopniu służbowym   odbierali: sekc. Dawid Lach, sekc. Przemysław Korzeniowski, natomiast awanse na wyższe stanowiska służbowe otrzymali: mł. asp. Paweł Koropczuk oraz mł. asp. Daniel Malinowski.

Spotkanie to było również okazją do wręczenia życzeń z okazji jubileuszu pracy zawodowej. Otrzymali je: st. ogn. Mariusz Koszyk (25- lecie pracy zawodowej) i  mł. asp. Rafał Babiarz (20 -lecie pracy zawodowej). Wśród wyróżnionych znaleźli się również st. sekc. Marcin Korus oraz asp. Sylwester Poręba, którzy odbierali z rąk Komendanta decyzje w sprawie przyznania nagród pieniężnych za zajęcie odpowiednio drugiego i trzeciego miejsca podczas Mistrzostw Dolnego Śląska Strażaków PSP w Tenisie Stołowym.

Wszystkim wyróżnionym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w służbie.

 

______________________________________________________________________

17 luty 2017

List Ministra Mariusza Błaszczaka do strażaków

 

______________________________________________________________________

13 luty 2017

      W dniu 7 lutego w JRG nr 1 w Wałbrzychu odbyły się zajęcia na sali edukacyjnej Ognik. Pierwszą grupę dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 28 w Wałbrzychu przywitał Komendant Miejski PSP w Wałbrzychu bryg. Krzysztof Szyszka, który również uczestniczył w zajęciach. Omówiono z dziećmi sytuacje, w których może pojawić się ogień oraz sposoby jak zachować się w trakcie zagrożenia. Strażacy wyjaśnili również m.in. co może wyniknąć w przypadku niewłaściwego użytkowania kuchenki gazowej. Dodatkowo dzieci miały okazję zwiedzić garaż oraz zobaczyć jakimi samochodami i jakim sprzętem dysponują nasi strażacy. Na końcu rozdano uczniom pamiątkowe dyplomy.
 

______________________________________________________________________

13 luty 2017

      Wystąpienie ministra Mariusza Błaszczaka w sprawie wzrostu uposażeń funkcjonariuszy i wzrostu wynagrodzeń pracowników cywilnych służb mundurowych podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

______________________________________________________________________

13 luty 2017

     

    Dyplomy dla asp. Sylwestra Poręby oraz sekc. Marcina Korusa w Mistrzostwach Województwa Dolnośląskiego Strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Tenisie Stołowym.

 

______________________________________________________________________

10 luty 2017

         Dyplomy dla JRG nr 1 w Wałbrzychu za uzyskanie najlepszych wyników w podsumowaniu rocznego cyklu inspekcji gotowości operacyjnej przeprowadzonych przez zespół inspekcyjny Komendanta Wojewódzkiego PSP we Wrocławiu w roku 2016.  Oraz dyplom za zajęcie III miejsca na terenie Województwa Dolnośląskiego w generalnej klasyfikacji sportowej za rok 2016.

 

______________________________________________________________________

10 luty 2017

     Podziękowania dla strażaków.

Pismo Jarosława Zielińskiego - Sekretarza Stanu do nadbrygadiera Leszka Suskiego Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, Komendantów Wojewódzkich, Miejskich i Powiatowych, funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Państwowej Straży Pożarnej.     

 

______________________________________________________________________

7 luty 2017

     

31 stycznia 2017r. w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej nr 2 w Wałbrzychu odbyło się uroczyste przekazanie obowiązków służbowych przez obecnego Komendanta Miejskiego PSP w Wałbrzychu st. bryg. Grzegorza Kułaka, na ręce dotychczasowego zastępy Komendanta Miejskiego PSP w Wałbrzychu bryg. Krzysztofowi Szyszce.

W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście m.in. Wicewojewoda Dolnośląski Kamil Krzysztof Zieliński, Komendant Wojewódzki PSP we Wrocławiu st. bryg. Adam Konieczny, Prezydent Miasta Wałbrzycha Roman Szełemej, Starosta Powiatu Wałbrzyskiego Jacek Cichura. Wśród przybyłych gości nie zabrakło komendantów PSP z terenu województwa dolnośląskiego, przedstawicieli samorządów, służb na co dzień współpracujących ze strażą pożarną oraz strażaków i pracowników z KM PSP w Wałbrzychu.

St. bryg. Grzegorz Kułak pełnił służbę w jednostkach ochrony przeciwpożarowej od 1 sierpnia 1984r. do 31.stycznia 2017r. W tym czasie pełnił funkcje m.in. Zastępcy Dowódcy JRG w Świdnicy, Dowódcy JRG nr 2 w Wałbrzychu, Z-ca Komendanta Miejskiego PSP w Wałbrzychu oraz od dnia 11 sierpnia 2009r. do 31 stycznia 2017r. pełnił funkcję Komendanta Miejskiego PSP w Wałbrzychu.

Bryg. Krzysztof Szyszka rozpoczął służbę w ochronie przeciwpożarowej od 1 września 1991r. Służył kolejno na JRG 1 KR PSP w Wałbrzychu, Wydziale Operacyjno-Szkoleniowym KW PSP w Wałbrzychu, po reorganizacji województw w 1999r. z powrotem w JRG 1 na stanowisku Z-ca D-cy JRG, następnie Dowódcy tejże jednostki. Od 01 lutego 2009 powołany został na stanowiska Zastępcy Komendanta Miejskiego PSP w Wałbrzychu do dnia 31 stycznia 2017r. Od dnia 01.02.2017r pełni obowiązki Komendanta Miejskiego. 

______________________________________________________________________

7 luty 2017

 

Decyzją personalną nr 510/2017 Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej 
w Wałbrzychu z dnia 28.12.2016r. na zaopatrzenie emerytalne z dniem 31.01.2017 roku odszedł  
asp. Leszek Kłapiński.

       Uroczyste pożegnanie odbyło się Komendzie Miejskiej PSP w Wałbrzychu, na którym z rąk Komendanta Miejskiego PSP w Wałbrzychu st. bryg. mgr inż. Grzegorza Kułaka, asp. sztab. Leszek Kłapiński otrzymał podziękowanie za całokształt pracy oraz wkład w ochronę przeciwpożarową.

Przebieg służby pożarniczej:

18.09.1989 - 30.03.1991 - Oddział Obrony Cywilnej przy KW SP Wałbrzych;
02.04.1991 - 30.06.1992 - ZSP Wałbrzych - pomocnik przodownika roty;
01.07.1992 - 30.05.1994 - JRG nr 3 w Wałbrzychu - p.o. ratownik, ratownik (01.06.1994), specjalista  ratownik (01.11.1994), młodszy inspektor KR PSP kat. II (08.09.1995);
16.01.1997 - 31.12.1998 - KR PSP w Wałbrzychu - dyżurny operacyjny rejonu;
01.01.1999 - 31.01.2017 - KM PSP w Wałbrzychu - dyżurny operacyjny.

 

______________________________________________________________________

7 luty 2017

      Decyzją personalną nr 509/2017 Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej
w Wałbrzychu z dnia 28.12.2016r. na zaopatrzenie emerytalne z dniem 31.01.2017 roku odszedł dowódca zmiany III JRG nr 1 w Wałbrzychu asp. sztab. Robert Basiński.

       Uroczyste pożegnanie odbyło się przy JRG nr 1 w Wałbrzychu, na którym z rąk Komendanta Miejskiego PSP w Wałbrzychu st. bryg. mgr inż. Grzegorza Kułaka, asp. sztab. Robert Basiński otrzymał podziękowanie za całokształt pracy oraz wkład w ochronę przeciwpożarową.

Przebieg służby pożarniczej:

01.09.1990 - 12.06.1992 - Szkoła Chorążych Pożarnictwa w Poznaniu - kadet;
01.08.1992 - 31.05.1994 - JRG nr 3 PSP w Wałbrzychu - dowódca sekcji;
01.06.1994 - 31.07.1998 - JRG nr 3 PSP w Wałbrzychu - dowódca zastępu (01.06.1994), dowódca zmiany (01.01.1999);
01.01. 1999 – 31.01.2017- JRG nr 1 PSP w Wałbrzychu - dowódca zmiany.

______________________________________________________________________

7 luty 2017

       Decyzją personalną nr 508/2017 Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej
w Wałbrzychu z dnia 28.12.2016r. na zaopatrzenie emerytalne z dniem 31.01.2017 roku odszedł z-ca dowódcy JRG nr 1 w Wałbrzychu asp. sztab. Adam Rybiński.

       Uroczyste pożegnanie odbyło się przy JRG nr 1 w Wałbrzychu, na którym z rąk Komendanta Miejskiego PSP w Wałbrzychu st. bryg. mgr inż. Grzegorza Kułaka, asp. sztab. Adam Rybiński otrzymał podziękowanie za całokształt pracy oraz wkład w ochronę przeciwpożarową.

Przebieg służby pożarniczej:
01.09.1986 - 24.06.1988 - Szkoła Chorążych Pożarnictwa w Poznaniu – kadet;
01.08.1988 - 31.01.1989 - Wydziały: operacyjny i prewencja Komendy Rejonowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu;
01.02.1989 - 24.06.1990 – Dowódca Oddziału III Zawodowej Straży Pożarnej Komendy Rejonowej Straży Pożarnych w Wałbrzychu;
01.08.1992 - 31.12.1992 - JRG nr 1 w Wałbrzychu - dowódca sekcji;
01.01.1993 - 31.12.2009 - JRG nr 1 w Wałbrzychu - dowódca zmiany II;
01.01.2010 - 31.01.2017 - JRG nr 1 w Wałbrzychu - Zastępca Dowódcy JRG nr 1 KM PSP w Wałbrzychu

______________________________________________________________________

7 luty 2017

     

Decyzją personalną nr 507/2017 Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej
w Wałbrzychu z dnia 28.12.2016r. na zaopatrzenie emerytalne z dniem 31.01.2017 roku odszedł
dowódca zmiany II JRG nr 1 w Wałbrzychu st. asp. Andrzej Koziatek.

       Uroczyste pożegnanie odbyło się przy JRG nr 1 w Wałbrzychu, na którym z rąk Komendanta Miejskiego PSP w Wałbrzychu st. bryg. mgr inż. Grzegorza Kułaka, st. asp. Andrzej Koziatek otrzymał podziękowanie za całokształt pracy oraz wkład w ochronę przeciwpożarową.

Przebieg służby pożarniczej:
22.11.1994 – 31.12.1998 – KR PSP w Wałbrzychu – młodszy ratownik, ratownik;
01.06.2001 - JRG nr 1 PSP w Wałbrzychu - dowódca zastępu;
01.11.2008 - JRG nr 1 PSP w Wałbrzychu - dowódca sekcji;
01.10.2009 - JRG nr 1 PSP w Wałbrzychu – zastępca dowódcy zmiany;
01.01.2010 – 31.01.2017r. - JRG nr 1 PSP w Wałbrzychu - dowódca zmiany.

______________________________________________________________________

6 luty 2017

      List Sekretarza Stanu w MSWiA Pana Jarosława Zielińskiego

Szanowni Państwo,

w ostatnim czasie w przestrzeni publicznej pojawiały się wypowiedzi sugerujące, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji odbiera pieniądze Ochotniczym Strażom Pożarnym, nie kupuje nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych czy też odmawia strażakom ochotnikom prawa do noszenia munduru. Tymczasem jest wręcz przeciwnie. Zarówno w 2016 roku, jak i w 2017 roku zwiększyliśmy kwoty dotacji dla Ochotniczych Straży Pożarnych. W tym roku na dotacje dla OSP przeznaczymy 124 mln zł. Zapewniam wszystkich strażaków ochotników, że podobnie jak w ubiegłym roku środki te zostaną wydane na realne potrzeby OSP.
W załączeniu pozwalam sobie przesłać treść mojego wystąpienia w tej sprawie prosząc jednocześnie o lekturę i zainteresowanie nim innych osób.


Z wyrazami szacunku

Jarosław Zieliński
Poseł Rzeczypospolitej Polskiej
Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji

 

______________________________________________________________________

23 styczeń 2017

      Sala edukacyjna "Ognik" na JRG nr 1 w Wałbrzychu otwarta od 1 lutego.


Zapraszamy uczniów szkół podstawowych klas 1-3.
Regulamin sali edukacyjnej "Ognik" oraz karta zgłoszenia znajdują się w zakładce Ognik

 

______________________________________________________________________

5 styczeń 2017

     

 

______________________________________________________________________

3 styczeń 2017

      29 grudnia 2016 roku dokonano otwarcia sali edukacyjnej „Ognik” na terenie Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 1 na ul. Przemysłowej w Wałbrzychu. W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście oraz strażacy z KM PSP w Wałbrzychu. Przecięcia wstęgi dokonali Wicewojewoda Dolnośląski Kamil Krzysztof Zieliński, Komendant Wojewódzki PSP we Wrocławiu st. bryg. Adam Konieczny, Prezydent Miasta Wałbrzycha Roman Szełemej, Członek Zarządu Powiatu Wałbrzyskiego Mirosław Potapowicz oraz gospodarz uroczystości – Komendant Miejski PSP w Wałbrzychu st. bryg. Grzegorz Kułak. Wśród przybyłych gości nie zabrakło komendantów PSP z terenu województwa dolnośląskiego, przedstawicieli samorządów oraz służb na co dzień współpracujących ze strażą pożarną.

Sala edukacyjna „Ognik”, to trzecia po Zgorzelcu i Legnicy tego typu inwestycja w obiektach PSP na terenie Dolnego Śląska. W Wałbrzychu dokonano modernizacji budynku na terenie JRG 1. Podczas remontu dachu wykonano adaptację nieużywanych od wielu lat pomieszczeń na poddaszu budynku. Stworzenie sali edukacyjnej było możliwe dzięki pomocy finansowej ze strony miasta Wałbrzycha, które było głównym sponsorem przeprowadzonych prac remontowych. Koszt remontu dachu, to kwota w wysokości ok. 300 tyś. złotych. Prezydent Miasta Roman Szełemej wspomniał, że modernizacja obiektu wpisuje się w plan rewitalizacji najstarszej części naszego miasta. Wyposażenie obiektu zostało wsparte kwotą 21.820 zł ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej, które realizuje Rządowy Program „Bezpieczna +” na lata 2015 - 2018 mający na celu wsparcie podmiotów realizujących nauczanie dzieci w kierunku bezpieczeństwa oraz reagowania na zagrożenia. Plansze edukacyjne umieszczone w udostępnionych salach zakupiono dzięki pieniądzom w kwocie 5 tyś. zł przekazanym przez firmę Zakład Mechanizmów „FAURECIA” z Wałbrzycha. Znaczny wkład w stworzenie obiektu włożyli strażacy tutejszej komendy. Podczas otwarcia sal edukacyjnych Komendant Miejski PSP w Wałbrzychu st. bryg. Grzegorz Kułak podziękował funkcjonariuszom: st. sekc. Tomasz Pryczek, mł. ogn. Jacek Brzuchacz, st. asp. Krzysztof Stachyrzak, st. asp. Andrzej Koziatek oraz dowódcy JRG 1 mł. bryg. Piotr Miłosz i strażakom z JRG 1.

Celem tworzenia sal edukacyjnych „Ognik”, przeznaczonych dla dzieci klas 1-3 szkoły podstawowej jest motto: „Nauka przez zabawę”. Najmłodsi mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli zapoznać się z zagrożeniami występującymi w ich najbliższym otoczeniu oraz sposobach jak się przed nimi przestrzec, a także jak reagować w trakcie pożaru. Będziemy uczyć dzieci jak sprawnie dokonać zgłoszenia do straży pożarnej o zauważonym zagrożeniu. Pokażemy jak działają systemy wykrywania pożaru. Zaprezentujemy w jaki sposób należy postępować z osobą wymagającą udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy. Jednym z pomieszczeń jest pokój spalony – dzieci będą mogły zobaczyć jakie spustoszenie wywołuje ogień.

Dzieci z klas 1 – 3 szkół podstawowych z terenu Wałbrzycha i powiatu wałbrzyskiego  zapraszamy od 1 lutego 2017 roku. W celu rezerwacji terminu prosimy o zapoznanie się z regulaminem i wypełnienie wniosku znajdującego się naszej stronie.

 

 

______________________________________________________________________

Archiwum 2016
Archiwum 2015
Archiwum 2014
Archiwum 2013
Archiwum 2012
Archiwum 2011

 

 

 

 

 

Kalendarz zmianowy 2021r.

 

 

 

 

 


 

 

 

  

Copyright by Komenda Miejska PSP w Wałbrzychu 2012r.