Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej

w Wałbrzychu
    

www.straz.walbrzych.pl                                                                       zig-zag.prv.pl

Menu główne
Ogłoszenia
Kategorie
Kartka z kalendarza

                                                                Styczeń 2016         

1 stycznia 1948r. Oficjalna data weryfikacji stopni służbowych zawodowych oficerów pożarnictwa, Korpusu Technicznego Związku SP RP. Tego dnia w Polsce było zawodowych: pułkowników – 4, podpułkowników - 19, majorów - 22, kapitanów - 69, poruczników - 95 i podporuczników - 42. W Wałbrzychu pełniło służbę trzech oficerów: kapitanowie Bruno Banach - miejski komendant (kierownik Referatu ds. ochrony przed pożarami i innymi klęskami Starostwa Grodzkiego), komendant MZSP
i Wojewódzkiej Szkoły Pożarniczej, Gustaw Cieślicki - powiatowy komendant (kierownik Referatu ds. ochrony przed pożarami i innymi klęskami Starostwa Ziemskiego) i instruktor powiatowy Związku Straży Pożarnych RP oraz ppor. Franciszek Kreid - zastępca komendanta MZSP i WSzP. Weryfikację przeprowadziła Komisja Weryfikacyjna Związku Straży pożarnych RP. Miała ona na celu zbadanie praw do posiadania stopni oficerskich ówczesnej kadry.

1 stycznia 1992r. Weszła w życie „de iure”- ustawa o Państwowej Straży Pożarnej.

1 stycznia 2007r. Pełnienie obowiązków komendanta miejskiego PSP w Wałbrzychu, rozpoczął zastępca tegoż komendanta, bryg. mgr inż. Grzegorz Kułak. Obowiązki te wypełniał do końca tego miesiąca.

2 stycznia 1953r. Rozporządzenie Ministra Gospodarki Komunalnej (w l. 1950-1954, właściwy dla spraw wewnętrznych) w sprawie współdziałania straży pożarnych. Zarządzenie określało, że straże terenowe i zakładowe tworzą jednolitą sieć i w przypadku prowadzenia wspólnej akcji stanowią całość podległą terenowej komendzie SP. Ponadto tworzyły one w powiecie garnizon pożarniczy dowodzony przez właściwego powiatowego komendanta SP.

2 stycznia 2013r. Na wniosek Wojewody Dolnośląskiego, premier Donald Tusk wyznaczył mgr Józefa Piksę do pełnienia funkcji organu powiatu wałbrzyskiego - Komisarza Powiatu Wałbrzyskiego. Spowodowane to było odzyskaniem przez miasto Wałbrzych statusu miasta na prawach powiatu (utracone z dniem 1 stycznia 2003r.). Komisarz zasiada od wielu lat, w prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP. Był pierwszym prezesem Zarządu Gminnego ZOSP w Walimiu.

3 stycznia 1937r. Zarządzenie w sprawie usunięcia z pojazdów straży pożarnych herbów miejscowości oraz innych podobnych oznak np. regionalnych i umieszczenie symboli obowiązujących w Policji Porządkowej (Ordnungspolizei, Orpo).

12 stycznia 1937r. Ochotnicze straże pożarne stały się formacją pomocniczą Policji Porządkowej - Hilfspolizeitruppen.

14 stycznia 1969r. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie kontroli bezpieczeństwa pożarowego. Kontrole pod względem dostosowania obiektów do wymagań przeciwpożarowych. Pierwszy raz w historii wprowadzało ono zarządzenie pokontrolne.

17 stycznia 1917r. W Szczawnie - Zdroju, odbył się zjazd śląskich straży pożarnych - Badertag Provinzialfeuerverband.

18 stycznia 1934r. Zarządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych Rzeszy w sprawie wprowadzenia nazistowskich regulaminów i obyczajów w strażach pożarnych i ich związkach.

20 stycznia 2015r. W Sali Maksymiliana Zamku Książ, odbyła się uroczystość, podczas której złożono podziękowania grupie strażaków PSP, policjantów i wałbrzyskich strażników miejskich za pełną poświęcenia, odwagi i wysoki profesjonalizm wykazany podczas pożaru skrzydła konstrukcji dachowej tej cennej i olbrzymiej budowli. Prezydent Wałbrzycha dr Roman Szełemej i prezes Spółki Zamek Książ Krzysztof Urbański, przekazali podziękowania 28 wałbrzyskim strażakom - oficerom, aspirantom, podoficerom i strażakom szeregowym. Obecny był m. in. Dolnośląski Komendant Wojewódzki PSP -
st. bryg. mgr inż. Andrzej Szcześniak.

23 stycznia 1653r. Pożar dwóch zabudowań mieszkalno - gospodarczych na terenie wsi Lubomin.

25 stycznia 1958r. Ustawa o radach narodowych. Zgodnie z jej zapisami rady narodowe będące gospodarzami w terenie zobowiązane zostały do dbania o stan bezpieczeństwa pożarowego, przeciwpożarowego na podległym jej obszarze. W tym czasie na Ziemi Wałbrzyskiego istniały dwie rady stopnia powiatowego: dla miasta Wałbrzycha i powiatu (ziemskiego). Miejskie rady narodowe
w Boguszowie i Mieroszowie osiedlowe rady narodowe w Głuszycy, Gorcach, Jedlinie - Zdroju, Kuźnicach Świdnickich i Walimiu, oraz gromadzkie rady narodowe: w Chwaliszowie, Dziećmorowicach, Głuszycy Górnej, Lubominie, Starych Bogaczowicach, Strudze, Szczawienku, Unisławiu Śląskim i Zagórzu Śląskim.

26 stycznia 1993r. Zarządzenie komendanta głównego PSP w sprawie kształcenia zawodowego strażaków PSP oraz szkolenia pracowników jednostek ochrony przeciwpożarowej i członków ochotniczych straży pożarnych. Na tej podstawie przy wałbrzyskiej Komendzie Rejonowej PSP utworzono nieetatowy Rejonowy Ośrodek Szkolenia OSP. Jego komendantem został asp. Mirosław Bednarczyk z KR PSP.

27 stycznia 1896r. W Starym Zdroju (niem. - Altwasser) k/Wałbrzycha, uruchomiono produkcję kalki ceramicznej. Dwa lata później zakład przeniesiono z kamienicy Mansfelder Haus ( nazwa od mieszkających w nim na przełomie XVIII/XIX w. górników, z m. Mansfeld w Saksonii, którzy drążyli sztolnię „Lisią”) przy ul. Pocztowej, w znane nam miejsce przy ul. Parkowej. W zakładzie powstawały
m. in. etykiety na korpusy gaśnic oraz etykiety z godłami/znakami na hełmy strażackie.

28 stycznia 1980r. W wieku 79 lat zmarł w Brzesku (w. woj. tarnowskie, ob. małopolskie) mjr poż.
w st. spocz. Bronisław Szewczyk. Zmarły oficer, w l. 1942-1948, był powiatowym instruktorem pożarnictwa w Łańcucie na Podkarpaciu, a następnie w Sanoku. Potem do 30 kwietnia 1951r. sprawował funkcje powiatowego komendanta straży pożarnych w tym mieście. Od 1 maja 1951r. do 31 grudnia 1953r., był wykładowcą w Wojewódzkiej Szkole Pożarniczej w Roźwienicy k/Jarosławia (w. woj. rzeszowskie), po czym został przeniesiony do podobnej placówki w Wałbrzychu. Po przekształceniu jej
w szkołę podoficerską, pracował w niej do końca 1957r. W l. 1959-1968, był powiatowym komendantem straży pożarnych w Brzesku.

29 stycznia 1951r. Zarządzenie Ministra Gospodarki Komunalnej w sprawie obowiązku współdziałania w akcji ratowniczej straży pożarnych. Określono nim działania, czynności od zaalarmowania o pożarze, przez przystąpienie do gaszenia, wykonywanie poleceń wydawanych przez kierującego akcją, przechowywanie mienia, udostępnieniu dróg i gruntów na potrzeby akcji, udzielanie schronienia pogorzelcom, dostarczanie środków przewozowych, a także pełnienie wart przeciwpożarowych.
W zarządzeniu ujęto wykaz osób fizycznych i prawnych zobowiązanych do współdziałania na rzecz ochrony przeciwpożarowej.

31 stycznia 1955r. Ostatni dzień pełnienia służby na stanowisku powiatowego komendanta SP
i komendanta MZSP w Świdnicy, przez kpt. poż. Zygmunta Milewskiego. Nazajutrz odszedł do Bydgoszczy na równorzędne stanowiska. Z. Milewski, był absolwentem II- okupacyjnego kursu oficerskiego (komendantem drugiej części kursu, był kpt. poż. Stefan Meyer - „Larissa”, który od wiosny 1945r. był wojewódzkim inspektorem pożarnictwa Dolnego Śląska, woj. wrocławskiego, a nauczycielem elektrotechniki inż. Czesław Centkiewicz, który po wojnie, był dyrektorem Zakładu Energetycznego
w Jeleniej Górze i wielokrotnie gościł w Wałbrzychu
) w Centralnej Szkole Pożarniczej (m. in. razem
z Romanem Kowalskim, który po wojnie, był powiatowym komendantem SP w Wałbrzychu).
Przed wojną Z. Milewski, był strażakiem Warszawskiej Straży Ogniowej. Brał udział w obronie Warszawy, we wrześniu 1939r. Potem należał do AK. Brał udział w powstaniu warszawskim. Zanim trafił do Świdnicy pełnił służbę w Białymstoku. Komendantem w Świdnicy został 1 września 1945r. Z racji służby w tym mieście stale współpracował z wałbrzyskimi komendami oraz Wojewódzka Szkołą Pożarniczą, w której był nieetatowym nauczycielem przedmiotów zawodowych. W stan spoczynku odszedł w randze pułkownika, w marcu 1977r. Zmarł 15 października 1996r.

31 stycznia 1958r. Zarządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie ustalenia kwalifikacji dla oficerów pożarnictwa. Ustalało ono, że oficer Korpusu Technicznego Pożarnictwa powinien posiadać, co najmniej maturę (dużą maturę). Oficerowie nieposiadający matury zostali zobowiązani do jej zdobycia, w terminie do 31 grudnia 1963r. Komendant Główny SP mógł zwolnić z tego obowiązku oficera, który miał przekroczony 40 rok życia, pod warunkiem odbycia przez niego wyszkolenia uzupełniającego
w SOP. Z obowiązku odbycia takiego wyszkolenia, komendant mógł zwolnić oficera legitymującego się, co najmniej 15-letnim okresem zawodowej służby pożarniczej.

31 stycznia 2016r. W stan spoczynku przeszła mł. bryg. mgr Grażyna Latała - absolwentka Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu i SGSP, długoletnia główna księgowa/ naczelnik Wydziału KM PSP,
a wcześniej KW SP/ PSP. Była drugą kobietą - oficerem w wałbrzyskim pożarnictwie. Również w tym samym dniu w stan spoczynku przeszedł mł. bryg. mgr Marek Skórzewski - Dowódca Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 2 w Wałbrzychu.

W styczniu 1746r. powstał pożar zabudowania mieszkalno - gospodarczego na terenie wsi Górna Struga.

Roman Świst 

                         __________________________________________________

                                                                Styczeń 2016

1 styczeń 1951r. Do Wałbrzycha przyłączono miasta Biały Kamień oraz Sobięcin, wioski Poniatów i Rusinową oraz części miasta Szczawno - Zdrój, wiosek Konradów, Kuźnice Św., Lubiechów, Nowy Glinik, Stary Glinik i Szczawienko. Powierzchnia miasta wzrosła z 21,56 do 61,60 km². Przyniosło to także pojawienie się w granicach miasta OSP na Lubiechowie, Poniatowie, Rusinowej, Sobięcinie i zawodowej jednostki na Białym Kamieniu, która została przekształcona w Oddział nr 2 MZSP. W 1958r. utworzono OSP na Konradowie. Niestety wszystkie jednostki OSP, w tym także na Szczawienku (tą wieś w całości włączono do Wałbrzycha w 1970r.) z upływem czasu uległy rozwiązaniu.

1 styczeń 1981r. Terenowe zawodowe straże pożarne, w tym wałbrzyska, zostały podporządkowane bezpośrednio komendantom wojewódzkim SP, w tym w Wałbrzychu. Od tego momentu komendant rejonowy w naszym mieście, kpt. poż. Józef Zaranek, dodatkowo zajmował stanowisko Dowódcy Oddziału,-ów. To rozwiązanie organizacyjne nie przetrwało tzw. próby czasu i szybko od niego odstąpiono.

2/11 i 16/28 styczeń 1938r. W Prowincjonalnej Szkole Pożarniczej przeprowadzono kursy dowódców straży pożarnych.

3 styczeń 1956r. Zarządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie sposobu sprawowania ochrony przeciwpożarowej, w urzędach i instytucjach nie posiadających stanowisk głównych inspektorów
i inspektorów ochrony przeciwpożarowej. Zgodnie z zarządzeniem nadzór miały sprawować w takich przypadkach właściwe terenowo komendy straży pożarnych.

5/31 styczeń 1978r. Z udziałem 18 podoficerów i szeregowców, w WOSzP, odbył się kurs konserwatorów sprzętu przeciwgazowo - dymowego.

8 styczeń 1962r. Zarządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie zasad powoływania
i rozmieszczania straży pożarnych. W myśl zarządzenia straże pożarne powoływano w miejscowościach o liczbie mieszkańców od 300 do 20 tys. Wśród typów OSP były: Kr (wyposażone w 1 wóz konny i 1 sikawkę ręczną), Km (2 wozy, 1 motopompę i 1 sikawkę), Krm (2 wozy i 1 motopompę o wydajności 200 lub 400 l/min) oraz S-1,2 i 3 (cyfra oznaczała ilość samochodów pożarniczych w danej zmotoryzowanej straży). W miejscowościach poniżej 300 mieszkańców przewidywano tworzenie straży pożarnych bez sprzętu (P.C.). Ich zadaniem było prowadzenie działalności prewencyjnej.

26 styczeń 1993r. Komendant Główny PSP podpisał zarządzenie w sprawie kształcenia zawodowego strażaków PSP oraz szkolenia pracowników ochrony przeciwpożarowej i członków OSP. Na tej podstawie wkrótce komendant rejonowy PSP w Wałbrzychu, st. asp. Lech Palewski, powołał nieetatowy Rejonowy Ośrodek Szkolenia Pożarniczego. Placówka zajmowała się szkoleniem członków ochotniczych straży pożarnych rejonu wałbrzyskiego i funkcjonowała do 31 grudnia 1998r. Kierowali nią kolejno, st. asp. Mirosław Bednarczyk i mł. kpt. mgr Krzysztof Jagodziński.

31 styczeń 1948r. Wojewoda Wrocławski wydał okólnik, ustanawiający szczegółowy podział czynności w starostwach (w tym obu wałbrzyskich). W śród 19 referatów starostw znalazł się - Referat Ochrony przed Pożarami i innymi Klęskami. W praktyce stosowano nazwy: Powiatowa Komenda SP, Miejska, Grodzka Komenda SP.

W styczniu 1746r. na terenie Górnej Strugi spaliło się jedno zabudowanie mieszkalno - gospodarcze.
 

                           __________________________________________________

                                                         Styczeń 2015

1 stycznia 1995r
. Uruchomienie Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego.

5 stycznia 1795r. W samo południe wybuchł pożar, który spopielił 23 zabudowania oraz dwie szkoły - ewangelicką i katolicką na terenie wsi Struga.

14 stycznia 1997r. Zakończenie służby na stanowisku zastępcy komendanta wojewódzkiego PSP, przez st. bryg. mgr inż. Piotra Bielickiego (odszedł do służby w KG PSP). Nazajutrz stanowisko zastępcy komendanta wojewódzkiego PSP, objął dotychczasowy komendant rejonowy w Świdnicy bryg. inż. Zbigniew Szczygieł.

26 stycznia 1910r. We wsi Frydman w powiecie nowotarskim (woj. krakowskie), urodził się Walenty Iglar. Od 1927r. członek OSP w rodzinnej miejscowości. Następnie od 1936r., w OSP w m. Łapsze Niżne. W 1946r. podjął służbę w MZSP Gdańsk. 15 listopada 1947r. w randze ogniomistrza wstąpił do MZSP Wałbrzych. Pełnił też służbę w Wojewódzkiej Szkole Pożarniczej oraz Podoficerskiej Szkole Pożarniczej. Przez wiele lat był nieetatowym wykładowcą, w Wojewódzkim Ośrodku Szkolenia Pożarniczego. Od 1961r. do śmierci w 1972r., był dowódcą Oddziału I. W 1965r. uzyskał kwalifikacje oficerskie. Dosłużył się rangi kapitana (st. kpt.). Znakomity fachowiec, skuteczny dowódca i wychowawca. Człowiek o dobrym sercu. Aktywnie działał, w ochotniczych strażach pożarnych na Ziemi Wałbrzyskiej. Podczas wojny walczył w szeregach 2 Pułku Strzelców Podhalańskich oraz był partyzantem AK. Jego wielką pasją były gołębie pocztowe.

Kpt. poż. Walenty Iglar spoczął, w rodzinnym Frydmanie.

27 stycznia 1999r. Na sołtysa wsi Niedźwiedzica (Gmina Walim), wybrano st. ogn. w st. spocz. Mieczysława Sidora.

28 stycznia 1982r. Pożar hali produkcyjnej Wałbrzyskiej Wytwórni Sprzętu Sportowego „Polsport”. Działaniami straży kierował kpt. poż. Ryszard Niziołek - kierownik Służby Operacyjnej KW SP.

W styczniu 1980r., przeprowadzono mistrzostwa Wałbrzycha drużyn zakładowych, w siatkówce. Nasz zespół pod wodzą st. ogn. Adama Brombosza uplasował się na 3 miejscu. Mistrzem została ekipa Wałbrzyskiego Kombinatu Budowlanego, która w tym czasie, uczestniczyła w rozgrywkach III ligi.

W styczniu 2013r., ukazał się numer miesięcznika KG PSP „Przegląd Pożarniczy”, który wydrukowano w wałbrzyskim wydawnictwie „Bimart”. Kolejne numery, do końca roku wychodziły również, z tego wydawnictwa.

                           __________________________________________________
  
                                                          Styczeń 2014

1 stycznia 1999r. Pierwszy dzień funkcjonowania Komendy Miejskiej PSP w Wałbrzychu. Na czele komendy stanął, st. bryg mgr inż. Zbigniew Szczygieł.

 1 stycznia 1997r. Kpt. mgr inż. Andrzej Bodnar został komendantem rejonowym PSP w Kamiennej Górze - woj. jeleniogórskie. Wcześniej pełnił on służbę w wałbrzyskiej KW PSP. Komendantem powiatowym był A. Bodnar - do 2010r., kiedy przeszedł a stan spoczynku

1 stycznia 1984r. We wszystkich terenowych i zakładowych zawodowych strażach pożarnych na terenie kraju zaprowadzono jednolitą numerację zmian służbowych. Obowiązuje ona także w naszych czasach

 8 stycznia 1979r. W Wojewódzkim Ośrodku Szkolenia Pożarniczego, rozpoczął się ostatni kurs starszych podoficerów. W kursie, który trwał do 15 marca uczestniczyło 20 słuchaczy, w tym Leszek Palewski- późniejszy komendant rejonowy SP i PSP w Wałbrzychu. Komendantem placów ki w l. 1975-1981, był kpt. poz. Eugeniusz Siembieda.

9 stycznia 1509r. Pożar zamku Książ. W tym czasie zamek należał do Jana Haugwitza (Hugowicz, Hugwicz). 11 czerwca 1509r. w jego podsiadanie wszedł Konrad I Hoberg (znaną nam pisownię Hocherg, ustalono w 1714r.).

11 stycznia 1949r. Ustawa o scaleniu zarządu Ziem Odzyskanych z ogólną administracją kraju. Zniesienie Ministerstwa Ziem Odzyskanych, które powołano dekretem dnia 13 listopada 1945r.
o zarządzie Ziem Odzyskanych. Sprawy ochrony przeciwpożarowej na Ziemiach Odzyskanych, były wykonywane przez Samodzielny Referat Pożarnictwa wchodzący w skład Departamentu Administracji Publicznej MZO, dyrektor Adam Grabowski.

Na czele referatu stał ppłk poż. dr n. filoz. Izydor Prokop - m. in. b. komendant Warszawskiej Straży Ogniowej. Po likwidacji MZO sprawy ochrony przeciwpożarowej, m. in. w woj. wrocławskim, przeszły do Ministerstwa Administracji Publicznej, jako właściwego dla spraw wewnętrznych.
W Departamencie Politycznym MAP funkcjonował Wydział Pożarnictwa. W 1949r., kierował nim naczelnik mgr Anzelm Wardega.

18 stycznia 1984r. Pożar Teatru Zdrojowego w Szczawnie - Zdroju. W tym czasie teatr przechodził remont kapitalny. Obiekt, który wzniesiono na miejscu bazaru w 1896r, był remontowany przez wiele lat i w tym czasie ogień zaglądał kilkakrotnie. W stylowej Sali widowiskowej – której widok uwieczniono na kartach wielu albumów oraz  do filmów fabularnych. Wielokrotnie przeprowadzano wojewódzkie obchody Dnia Strażaka. 

21 stycznia 1994r. - Komendant wojewódzki PSP - st. bryg. mgr inż. Eugeniusz Zajączkowski, powołał zespół ds. koordynacji działań nad tworzeniem struktur krajowego systemu ratowniczo - gaśniczego na terenie woj. wałbrzyskiego.

 28 stycznia 1974r. Wybuch gazu, w tłoczni gazu na terenie koksowni „Bolesław Chrobry”.
Na szczęście nikt z pracowników nie ucierpiał. W tym czasie komendantem ZZSP przy Zakładach Koksowniczych, był kpt. poż. Franciszek Lisiowski.

 31 stycznia 1939r. O godzinie 11:55, na skutek eksplozji pyłu węglowego, na terenie fabryki Lofix Werke na Starym Zdroju, powstał groźny pożar.  4 robotników poniosło śmierć na miejscu, a dalszych 15 zostało silnie oparzonych. W działaniach ratowniczo - gaśniczych m. in. uczestniczyły sekcje ZSP Wałbrzych - Feurepolizei Waldenburg oraz zmotoryzowane straże ochotnicze z Białego Kamienia, Podgórza, Rusinowej, Sobięcina i Starego Zdroju.

Fabryka, w której produkowano z pyłów węgla brunatnego i kamiennego oraz prasowanego naftalenu, kostki brykietowe, powstała w 1910r.



                        __________________________________________________

                                                             
Styczeń 2013

1 stycznia 1928r. Wskutek podpalenia, spłonął dom mieszkalny i zabudowania gospodarcze przy ul. Dolnej Piaskowej, w Mieroszowie.

 1 stycznia 1968r. Komendantem straży pożarnych dla miasta i powiatu w Wałbrzychu został mjr poż. Zdzisław Nowaczyk. Do tego momentu, był on przez 14 lat dowódcą Oddziału VI
w Warszawie, i  od 1948r. komendantem ZZSP przy kopalni „Siemianowice” w Siemianowicach na Śląsku. Oficerem pożarnictwa został w 1949r. Z Wałbrzycha odszedł 1 czerwca 1972r. do Płocka, gdzie objął stanowisko komendanta największej w Polsce Zakładowej ZSP przy Mazowieckich Zakładach Rafineryjno-Petrochemicznych. W stan spoczynku odszedł w 1981r.

Przed nim komendantem, był u nas kpt. poż. Władysław Kryczka- od 1964r., a po nim - mjr poż. Jan Matysek-do 30 czerwca 1975r.

 1 stycznia 1973r. Powstały gminy, w tym na terenie powiatu wałbrzyskiego. Niebawem zawiązały się zarządy gminne i miejskie ZOSP.

 1 stycznia 1978r. Wałbrzyszanin i dotychczasowy oficer Służby Operacyjnej KWSP - ppor. inż. Wiesław Kowalski, został Komendantem Rejonowym straży pożarnych w Świebodzicach.

 1-31 stycznia 2007r. Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Wałbrzychu, mł. bryg. mgr inż. Grzegorz Kułak, pełnił obowiązki Komendanta Miejskiego PSP w Wałbrzychu.

 4/5 stycznia 1939r. W Krajowej Szkole Pożarniczej w Wałbrzychu (Landes-Feuerwehr-Schule in Waldenburg) przeprowadzono szkolenie  z udziałem powiatowych dowódców ochotniczych straży pożarnych z terenu  Śląska.

 20 stycznia 1975r. Wojewódzkim Komendantem straży pożarnych we Wrocławiu, został płk poż. Eugeniusz Bojko - dotychczasowy Wojewódzki Komendant, w Zielonej Górze
i Komendant Szkoły Oficerów Mechaników Pożarnictwa, w Bielsku - Białej.

Po reformie administracyjnej Polski, płk poż. E. Bojko został Komendantem Wojewódzkim straży pożarnych w Legnicy, i był nim do 1990r.

 21 stycznia 2011r. Odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze koła Związku Emerytów
i Rencistów Pożarnictwa. Prezesem zarządu ponownie wybrano Halinę Goń,
a przewodniczącym komisji rewizyjnej- Mariana Tusińskiego. Wybrano trzech delegatów na zjazd wojewódzki.

 W styczniu 1950r. W wałbrzyskiej MZSP, która miała siedzibę w strażnicy przy
ul. Przemysłowej 1, założono Zakładowy Klub Sportowy „Ogniwo”. Nasz klub posiadał liczące się na Dolnym Śląsku i najlepsze w powiecie zespoły siatkówki - męski i żeński, koszykówki
i tenisa stołowego.


                   
                 
         __________________________________________________

                                                              Styczeń 2012

1 stycznia 1934r. Weszła w życie nowa organizacja ochotniczych straży pożarnych na terenie Prowincji Dolnośląskiej. Jej autorem był Otto Rogge - kierownik(Fūhrer) biura Dolnośląskiego Prowincjonalnego Związku Straży Pożarnych, miejski radca budowlany i dyrektor pożarniczy oraz prezes OSP w Wałbrzychu od 1911r. Od tego momentu zaczęło funkcjonować na terenie Dolnego Śląska sześć grup okręgowych: Brzeg, Głogów, Legnica, Zgorzelec i Wałbrzych. Do grupy Wałbrzych weszły ochotnicze straże pożarne z obu powiatów wałbrzyskich oraz z bystrzyckiego, dzierżoniowskiego, kłodzkiego, świdnickiego i ząbkowickiego. Na czele grupy jak jej wódz - Fũhrer, stanął mistrz budowlany i dyrektor pożarniczy - Klat z Dzierżoniowa. Zaprowadzenie nowej organizacji ochotniczych straży pożarnych, było elementem budowy państwa totalnego. Wówczas to straże pożarne te utraciły status stowarzyszeń i zostały podporządkowane władzy policyjnej.

                                    
                       Schemat organizacyjny (źródło - Schlesische Feuerwehr = Zeitung, 5 grudnia 1933r., s. 184)

1 stycznia 1972r. W służbie liniowej (podziale bojowym) zaprowadzono trzyzmianowy system pełnienia służby. Był on identyczny z systemem, który obowiązywał telefonistki oraz
w zakładowych zawodowych strażach pożarnych i oddziałach przeciwpożarowych resortu górnictwa węglowego. Od dotychczasowego różnił się on skróceniem czasu pełnienia dyżuru do 12 godzin, po których strażakom przysługiwała doba wolnego. W tamtym czasie nie było tzw. wolnych służb ani urlopów „dodatkowych”.

1 stycznia 1976r. Powstało Przedsiębiorstwo Państwowe - Centrala Handlowo-Techniczna Sprzętu Pożarniczego i Ochronnego „Supon”. Jej poprzedniczką, była Centrala Sprzętu Pożarniczego i Ochronnego „Cenpo” utworzona na bazie Centrali Sprzętu Pożarniczego, Ratunkowego i Ochronnego, powołanej zarządzeniem ministra administracji publicznej z dnia 14 marca 1950r. Centralom podlegał zakład na terenie wałbrzyskiego Sobięcina.

4 stycznia 1590r. Pan na Książu i m. in. właściciel Górnego Boguszowa i Mieroszowa- Konrad III Hoberg (14 kwietnia 1558r.-9 maja 1613r.), nadał rzemieślnikom mieroszowskim zbiór nowych przepisów regulujących tą sferę. Zawarto w nim także sprawy bezpiecznego obchodzenia się z ogniem przy wypieku pieczywa, warzeniu piwa i paleniu gorzałki.

9 stycznia 1900r. W Rokitnie k/Włoszczowy, na świat przyszedł Roman Kowalski. Był on od
1 grudnia 1948r. do 1951r. powiatowym Komendantem straży pożarnych i jednocześnie, od listopada 1949r. Komendantem Wojewódzkiej Szkoły Pożarniczej w Wałbrzychu. R. Kowalski,
w l. 1918-1939, był zawodowym podoficerem WP i m. in. instruktorem w Szkole Podoficerskiej Łączności oraz Komendantem Wojskowej Straży Pożarnej w Krasnymstawie. Przeszedł szkolenie dla Komendantów zawodowych straży pożarnych we Lwowie. Uczestniczył
w kampanii wrześniowej i 6 października 1939r. dostał się do niewoli niemieckiej. Po ucieczce
z obozu został aresztowany. W 1941r. objął stanowisko Komendanta ZSP w Krasnymstawie,
a w 1944r. odbył okupacyjny kurs oficerski w Centralnej Szkole Pożarniczej. Należał do Batalionów Chłopskich. Po wyzwoleniu Ziemi Lubelskiej, wstąpił 8 września 1944r. do WP
i został Komendantem straży pożarnej Sztabu Głównego WP. Od wiosny 1946r. organizował osadnictwo wojskowe w pow. Jeleniogórskim. Po odejściu ze stanowisk Komendanta powiatowego i Wojewódzkiej Szkoły Pożarniczej, pracował kolejno w uzdrowisku w Szczawnie-Zdroju (kierownik administracyjny), Centrali Produktów Naftowych we Wrocławiu i Szczecinie (inspektor ochrony przeciwpożarowej), Przedsiębiorstwie Robót Kolejowych we Wrocławiu
i Centralnym Zarządzie PRK w Warszawie (inspektor ochrony przeciwpożarowej). Za czyny wojenne uhonorowano go m. in. Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Niepodległości.

9 stycznia 2009r. Prezesem Zarządu Koła Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP
w Wałbrzychu, została wybrana Halina Goń.

15 stycznia 1989r. Zmarł inż. Eugeniusz Doering. Od 22 listopada 1944r. Główny Inspektor Pożarnictwa w Resorcie/Ministerstwie Administracji Publicznej, a od marca 1946r. do 31 sierpnia 1947r. Naczelnik Wydziału Pożarnictwa MAP, w randze generała brygady pożarnictwa. Doering, był konstruktorem pojazdów pożarniczych. Oficerem został w 1933r. Urodził się
w Łodzi 3 grudnia 1900r.

                                            
                                                             Generał brygady pożarnictwa Eugeniusz Doering

29 stycznia 1990r. W Warszawie zmarł Komendant straży pożarnych dla miasta i powiatu, od 1 stycznia 1968r. Do 31 maja 1972r., płk poż. w st. spocz. Zdzisław Nowaczyk.
Z. Nowaczyk, był do momentu przyjścia do nas, m. in. dowódcą oddziałów w stolicy. Od nas przeniósł się do Mazowieckich Zakładów Rafineryjno- Petrochemicznych w Płocku. Jako Komendant dokonał rewolucyjnej poprawy atmosfery w naszej Komendzie i jednostkach liniowych. Pod jego kierownictwem wałbrzyskie oddziały zostały doposażone w nowoczesny sprzęt i pojazdy pożarnicze. Doprowadził wałbrzyską MZSP do ścisłej krajowej czołówki sportowo-pożarniczej.

(Wyb. i opr. RŚ)
 

 
 
Kalendarz zmianowy 2021r.








 

Copyright by Komenda Miejska PSP w Wałbrzychu 2012r.